امکان برقراری ثبات در بازار فولاد با عرضه زنجیره تولید در بورس کالا

0
(0)

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: راهکار ایجاد آرامش و ثبات منطقی در بازار فولاد، رشد عرضه ها و حضور بدون دغدغه فعالان بازار در بورس کالاست تا قیمت ها براساس نرخ های جهانی و طبق عرضه و تقاضا کشف شود.

مهدی طغیانی در گفت و گو با تسنیم اظهار داشت: تنظیم قیمت ها باید براساس عرضه وتقاضا صورت گیرد نه شیوه دستوری؛ در بحث فولاد میزان عرضه کم محصولات در بورس طی ماه های گذشته مشکل ساز شد و به جای تدبیر رشد عرضه ها در بورس، قیمت گذاری دستوری اتخاذ شد که بر مشکلات بازار افزود.
نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: مروری بر رویدادهای اخیر بازار فولاد نشان می دهد که نرخ گذاری کف و سقف قیمت محصولات فولادی باعث شد تا برخی افراد پس از خرید، همان محصولات را در بازار آزاد با نرخ های بالاتر بفروشند و در این میان تولید کننده و مصرف کننده واقعی متضرر شدند.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اگر دولت و وزارت صمت به دنبال ایجاد آرامش و ثبات منطقی در بازار فولاد هستند، راهکار آن قیمت دستوری نیست بلکه توقف برخی سیاست های دستوری گذشته و دخالت مستقیم در بازار است؛ دولت باید اجازه دهد فعالان بازار فولاد آزادانه به معامله در بورس کالا به عنوان بستری که همه مبادلات آن به طور شفاف انجام می شود، بپردازند تا قیمت ها براساس نرخ های جهانی و طبق عرضه و تقاضا کشف شود.
طغیانی اظهار داشت: نگاه نمایندگان مجلس این است که عرضه‌ها در بورس کالا تقویت شوند و همچنین شرکت‌های دولتی و خصوصی کوچک و بزرگ همه محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند تا کل عرضه در برابر کل تقاضا قرار گیرد و اینجاست که قیمت عادلانه کشف شده و دست دلالان از بازار فولاد کوتاه می شود.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تاکید کرد: با نرخ گذاری دستوری و توزیع رانت در بازارها، عملا افراد و شرکت هایی که به دنبال رقابت هستند را از گردونه خارج و در مقابل افرادی که به دنبال دلالی و دریافت رانت بودند را در بازار حفظ کردیم؛ امیدواریم رویکرد قیمت گذاری دستوری به کلی از اقتصادمان کنار رود و دولت و وزرات صمت اجازه دهند محصولات فولادی نیز براساس مکانیسم عرضه و تقاضا در بورس و در یک رقابت سالم دادوستد شود.

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی