ایجاد چند بورس کالا برای تعادل بخشی به عرضه و تقاضا / ضرورت رایزنی دستگاه دیپلماسی برای اصلاح تعرفه صادرات به همسایگان

0
(0)

رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه لابی گری های که در بورس کالا اتفاق می افتد منجر به مدیریت عرضه می شود، گفت: در حال حاضر ما امیدواریم که با روی کار آمدن دولت جدید مشکلات کنونی عرضه در بورس برطرف شود.

سید احمد رضوی با بیان اینکه دولت کرامت به دنبال از بین بردن رانت هست و اگر این هدف محقق شود کشور می تواند در زمینه تولید و صادرات محصولات نهایی فولاد ارزآوری خوبی داشته باشد، تصریح کرد: در شرایط کنونی یکی از سیاست های که می تواند مشکل عرضه و قیمت گذاری در بورس کالا را از بین ببرد تغییر ساختار بورس کالاست ، در حال حاضر برخی کشورها مانند چین و ترکیه بیش از ۳۰ بورس کالایی دارند که به صورت رقابتی باهم کار می کنند و اقدامی در مسیر حذف انحصار است.

او افزود: در شرایط کنونی بورس کالا آتش به اختیار تفاوت قیمت مواد اولیه و محصول نهایی را ۵ درصد در نظر گرفته و این به معنی آسیب به تولید و ارزش افزوده در زنجیره محصولات فولادی است.

رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ با عنوان حمایت از تولید و رفع موانع نامگذاری شده است، اظهار کرد: در سال جاری برای رفع مشکلات موجود ایجاد بورس کالا در چند منطقه کشور می تواند گامی در مسیر انحصارزدایی بورس کالا باشد. به عبارت در ایران نیز مانند همه جای دنیا می تواند چند بورس کالا ویژه هر منطقه در شمال، جنوب، شرق و غرب کشور وجود داشته باشد.

رضوی با تاکید بر اینکه بورس کالا به دنبال منافع خود است به همین دلیل توجهی به شکل درست قیمت گذاری محصولات ندارد، گفت: در شرایط کنونی سیاست های که در بورس کالای کشور دنبال می شود به تولیدکنندگان برخی حلقه های زنجیره فولاد آسیب زده است.

او افزود: در حال حاضر مهندسی عرضه منجر به مهندسی قیمت در برخی محصولات در زنجیره فولادی می شود و گروهی هم از این رانت شود می برند، از سوی دیگر در حال حاضر  ایران نه تنها کمبود فولاد در کشور ندارد مازاد تولید هم وجود دارد به همین دلیل سیاست ها باید در مسیر متعادل کردن بازار با مکانیسم عرضه و تقاضا باشد تا قیمت محصولات نهایی هم کاهش یابد.

رضوی با تاکید بر اینکه صادرات در حلقه های پایانی زنجیره ای فولاد باید رونق بگیرد تا ارزش افزوده و اشتغال برای کشور به همراه داشته باشد، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت گذاری در زنجیره فولاد باید از ابتدا یا انتهای زنجیره آغاز شود تا حاشیه سود تولید برخی محصولات به صورت عادلانه اصلاح شود.

رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران با اشاره به اینکه در شرایط کنونی اگر طبق قانون حاشیه سود برای محصولاتی مانند میلگرد در نظر گرفته شود باید ۲۰ درصد به قیمت این محصول افزوده شود، گفت: در حال حاضر مشکلات انحصارطلبی در عرصه برخی محصولات منجر به بروز مشکلاتی شده است، برای نمونه در عدد و ارقام تولید دستکاری های رخ می دهد و شرکتی که قبلا تولید ۵ میلیون تن محصول را در سامانه بهین یاب ثبت کرده بود در حال حاضر طی نامه ای خواستار اصلاح این عدد است در حالی که این اتفاق در بازار و حتی منافع سهامداران آن شرکت تاثیر منفی می گذارد، از این رو باید نظارت های دقیقی در این بخش انجام بگیرد.

او با اشاره به اینکه تعرفه های سنگینی برای واردات محصولات فولادی ایران توسط کشورهای همسایه وضع شده است، گفت: به دلیل بالا بودن تعرفه ها اگر ایران برخی محصولات فولادی را هم زیر قیمت جهانی به کشورهای همسایه همچون عراق، سوریه و افغانستان صادر کند بازهم ضرر می کند به همین دلیل دستگاه دیپلماسی باید در زمینه اصلاح تعرفه صادرات محصولات فولادی به کشورهای همسایه با این کشورها وارد رایزنی شوند.

به گزارش خبرگزاری موج، در چند سال اخیر به دلیل افزایش تحریم ها درآمد ارزی صادرات محصولات غیرنفتی به ویژه فولاد و پتروشیمی نقش مهمی در تامین نیازهای کشور داشته است، از این رو کارشناسان با تاکید بر اهمیت توسعه صادرات محصولات معتقدند باید صادرات بیشتر به محصولات پایانی زنجیره اختصاص یابد تا از این طریق ارزش افزوده بیشتری نصیب کشور شود و از این طریق اهداف اشتغالی که طبق برنامه توسعه پیش بینی شده است محقق شود.

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی