علی نیکزاد: صنایع فولاد را ساماندهی می کنیم

0
(0)

علی نیکزاد در گفتگو با خبرنگار سیاسی یکتاپرس؛ درباره کمبودها در بازار فولاد و سیمان با توجه به اینکه دو محصول تولید داخل هستند، اظهار کرد: دولت نمی تواند بازار فولاد، قیر و سیمان را کنترل کند.

وی افزود: قیر از طریق نفت در پالایشگاه تولید می شود و هفت شرکت خصوصی قیرساز قیمت را هر تن چهار میلیون تومان اعلام کردند، مگر چه اتفاقی در کشور افتاده که قیمت هر تن قیر در کشور به 6 تا 8 میلیون تومان رسیده است؟

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به قیمت فولاد بیان کرد: 30 میلیون تن فولاد در کشور تولید می شود و 15 میلیون تن مصرف داریم، با یک محاسبه ساده می توان به این نتیجه رسید که مقدار میلیگردی که در کارخانه های نورد و یا ذوب آهن تولید می شود، با نظر به هزینه و سود کارخانه هشت هزار و 500 تومان و هر کیلوگرم شمش نیز هفت هزار تومان تمام می شود، پس چرا باید در کشور 14 هزار تومان فروخته شود؟

نماینده مردم اردبیل و نمین و نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی تحلیل ها مبنی بر اینکه بورس باعث گرانی قیمت فولاد شد، تصریح کرد: این تحلیل ها قابل پذیرش نیست. نظارتی بر آنچه در حوزه های انرژی، معدن، سنگ آهن، گاز و برق، سیمان و … نیست.

نیکزاد با بیان اینکه اینها محصولات داخلی هستند و با هزینه ریالی تولید می شوند، خاطرنشان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت و دو سرپرست قبلی این وزارتخانه وعده‌هایی مبنی بر ساماندهی بازار فولاد و سیمان دادند که در تحقق آن موفق نبودند.

وی تأکید کرد: البته وزیر صمت اراده جدی برای رفع این مشکلات را داشت، اما مورد حمایت دولت نبود چرا که او می خواست با اعمال قانون ضعیت را ساماندهی کند.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بنده به همراه کمیسیون صنایع و معادن به موضوع ساماندهی فولاد ورود خواهیم کرد.

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی