فولاد مبارکه پیشتاز در تولید

0
(0)

بر اساس اطلاعاتی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در رابطه با آمار اولیه تولید منتشر شده است، تولید فولاد خام طی ۱۱ ماه سال گذشته نسبت به ۱۱ ماه سال ۹۸ تغییر ۷.۸ درصدی داشته و میزان تولید فولاد خام در این دوره شامل شمش و اسلب می باشد که از ابتدای سال ۹۹ تا پایان بهمن ماه به میزان ۲۶ میلیون و ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ تن بوده اما در سال ۹۸ طبق آمار اعلام شده از این میزان، ۲۴ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۸۰۰ تن بوده است.

نکته حائز اهمیت در رابطه با میزان تولید فولاد خام طی ۱۱ماهه سال ۹۹، موفقیت فولاد مبارکه در این زمینه بوده که این مجموعه در طی این ۱۱ ماه، رکورد شکنی کرده و توانسته میزان تولید فولاد خام یا همان تختال خود را به میزان ۸ میلیون و ۹۲۸ هزار تن برساند که سهم مجموعه فولاد مبارکه از تولید تختال طی ۱۱ ماهه سال ۹۹ به میزان ۶ میلیون و ۳۴۱ هزارتن، فولاد سبا یک میلیون و ۲۰۷ هزار تن و فولاد هرمزگان نیز یک میلیون و ۳۸۰ هزار تن تختال بوده است. در کل تولید تختال این مجموعه در ۱۱ ماه سال ۹۹ به میزان ۳۴ درصد از کل تختال تولید شده در ایران بوده است.

بر اساس آمار اعلام شده میزان ذوب تولید شده در فولاد مبارکه ۶ میلیون و ۴۷۵ هزار تن، فولاد سبا یک میلیون و ۲۴۷ هزار تن و فولاد هرمزگان یک میلیون و ۴۲۳هزار تن بوده است. همچنین شاهد رشد میزان تولید در محصولات فولادی نیز در مدت ۱۱ ماهه سال گذشته بوده ایم و بر حسب اطلاعات اعلام شده میزان تولید در این مدت به مقدار ۲۲ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۸۰۰ هزار تن بوده و این عدد در مدت ۱۱ ماهه ۹۸ به مقدار ۲۱ میلیون و ۴۲۱ هزارو ۱۰۰ تن بوده و در نهایت رشد ۷.۲ درصدی را ثبت کرده است.

اما قابل ذکر است که در مورد تولید محصولات فولادی نیز شاهد بودیم که مجموعه فولاد مبارکه در طی مدت بیان شده توانسته از شرکت های فولادی پیشی بگیرد و تولید کلاف گرم را به میزان ۴ میلیون و ۷۲۹ هزار تن و کلاف سرد را به مقدار یک میلیون و ۴۵۷ هزار تن برساند. شرکت فولاد سبا نیز در کارنامه ۱۱ ماهه خود تولید یک میلیون و ۱ ۵۶هزارتن کلاف گرم را به ثبت رسانده است.

با توجه به آمارهای اعلامی به نظر می رسد نقش مجموعه فولاد مبارکه برای رسیدن به اهداف تعریف شده در افق ۱۴۰۴ صنعت فولاد کشور، از حالا قابل مشاهده می باشد و همچنین بر حسب پیش بینی های صورت گرفته توسط کارشناسان صنعت فولاد، مجموعه فولاد مبارکه توان تولید ۵۰ درصد از ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد را داراست و در حال حاضر با توجه به شرایط کنونی نیز تقریبا ۵۰ درصد از نیاز صنایع وابسته به فولاد از سوی این مجموعه تامین می شود و صنایع بزرگ کشور همچون خودروسازی، لوازم خانگی، تولیدکنندگان لوله های قطور و… همگی مواد اولیه مورد نیاز خود را از این شرکت فولادی تهیه می‌کنند.

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی