کاهش تدریجی قیمت فولاد در بازارهای جهانی

0
(0)

درحالی که پاندمی کرونا به دلیل کاهش شدید تولید و عرضه موجب رشد قیمت ها در بازار جهانی فولاد شده، افزایش سرعت واکسیناسیون در دنیا و تلاش برای ازسرگیری فعالیت های اقتصادی، شوک تازه ای به بازار فولاد وارد کرده و قیمت ها را بالا برده است. بااین حال، مراجع تخصصی بین المللی انتظار دارند که در آینده نزدیک، افزایش تولید، قیمت ها را متعادل کند.

در همین زمینه وب سایت «ایندکس باکس»، پیش بینی کرد که در سال جاری میلادی مصرف فولاد در جهان ۴.۱ درصد بیشتر از سال قبل خواهد بود که باعث افزایش بیشتر قیمت فولاد در بازارها می شود ولی این روند تا نیمه امسال ادامه خواهد داشت و از نیمه دوم سال، به تدریج، روند نزولی قیمت ها شروع می شود.

وب سایت «ماینینگ» نیز در گزارش اخیر خود در مورد دلیل افزایش قیمت فولاد در ماه های گذشته نوشت: «دلیل اصلی افزایش قیمت فولاد در یک سال اخیر، رشد قیمت سنگ آهن بوده است. بسیاری از معادن سنگ آهن در کشورهایی هستند که درنتیجه همه گیری کرونا با چالش های زیادی روبرو شده اند و نرخ ابتلا و مرگ بالایی داشته اند. اغلب معادن در این کشورها در سال گذشته به دلیل بحران کرونا تعطیل بودند یا حجم تولید خود را کاهش داده بودند. بنابراین، کمبود عرضه سنگ آهن به بازار زمینه را برای افزایش قیمت آن و درنتیجه افزایش قیمت فولاد فراهم کرده است با این حال، بخشی از این مشکل در سال جاری و بعد از کاهش چالش کرونا در دنیا، برطرف خواهد شد.»

«گلدمن ساکس» هم در گزارش دیگری با تأکید بر این نکته که بازار فولاد تحت تأثیر بازار سنگ آهن است، نوشت: «برزیل یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان سنگ آهن در دنیاست. این کشور در سال گذشته درگیر بحران کرونا بود و همچنان در این کشور، نرخ بالای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا مشاهده می شود. با افزایش سرعت واکسیناسیون در این کشور و بازگشت به شرایط تقریباً نرمال، تولید در معادن برزیل رشد خواهد کرد و عرضه سنگ آهن بیشتر می شود.

برمبنای این گزارش، پیش بینی می شود از نیمه دوم سال جاری میلادی به دنبال افزایش عرضه سنگ آهن توسط کشورهای تولیدکننده، بازار جهانی با مازاد عرضه روبرو شود و از آن زمان، روند کاهش قیمت سنگ آهن و به دنبال آن فولاد شروع شود. البته این روند بسیار آهسته خواهد بود؛ به گونه ای که قیمت هر تن سنگ آهن از ۱۱۰ دلار در فصل آخر سال جاری میلادی به کمتر از ۱۰۰ دلار در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ خواهد رسید. در این بازه زمانی، قیمت فولاد هم پیرو نرخ سنگ آهن، روند کاهشی خواهد داشت.

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی