صعودی شدن قیمت محصولات فولادی با افزایش نرخ دلار.

0
(0)

نادر خسروی در رابطه با موانع و چالش‌های صنعت فولاد اظهار داشت: در حال حاضر بخش اعظمی از اقتصاد کشور وابسته به محصولات فولاد و آهن‌آلات است. از طرفی، رشد قیمت‌های جهانی و نوسانات ایجاد شده در بازار ارز و دلار، در روند قیمت‌گذاری این محصولات نقش بسزایی داشته‌اند.
طی چند سال اخیر مشکلات تورم، شرایط برجام و همچنین بالا و پایین شدن نرخ دلار و ارز به گونه‌ای بوده که قیمت روز میلگرد و آهن براساس این موارد تعیین و در بازار اعلام می‌شود. همین امر باعث شده قیمت این محصولات در بازار با نوسانات شدیدی همراه شود.
میزان عرضه و تقاضا، عامل تاثیرگذاری است که می‌تواند بر قیمت‌گذاری محصولات فولادی تاثیر مستقیمی داشته باشد. در واقع، با افزایش میزان تقاضا، کمبود تولید مقاطع فولادی و عرضه کمتر به بازار، قیمت‌ها با رشد صعودی روبرو می‌شوند و دلیل این اختلاف قیمت، نوسان میزان عرضه و تقاضا است.
عامل دیگر در مشکلات محصولات فولادی، مواد اولیه استفاده شده در خط تولید است. قیمت سنگ آهن به صورت جهانی براساس قیمت نفت و ارز تغییر یافته و این عملکرد باعث ایجاد نوسانات در بازار فولاد خواهد شد.
نوسانات نرخ دلار و ارز می‌تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم، بازار فولاد را تحت تاثیر خود قرار دهد. در این راستا، هر چقدر نرخ دلار افزایش یابد، متقابلاً قیمت محصولات فولادی و آهن‌آلات نیز افزایش یافته و در اختیار خریداران قرار داده می‌شود. همچنین قیمت مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه و تولید محصولات فولادی تحت تاثیر نرخ دلار و ارز هستند.

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی