نسخه تکراری مهار بازار ارز و آهن

0
(0)

بررسی نوسانات بازار آهن

گزارش‌ها از بازار آهن حاکی است اغلب مبادی فروش قیمت میلگرد روز را ثابت اعلام کردند اما در این میان بسیاری نیز تخفیفاتی روی محصولات خود ارائه کردند، به این صورت که هر کیلو میلگرد حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان کاهش قیمت داشتند.

قیمت روز تیرآهن نیز در عمده کارخانه‌ها در هرشاخه حدود ۲۰ الی ۱۵۰ هزار تومان اصلاح قیمت داشت و چند کارخانه هم بدون تغییر قیمت بودند. قیمت روز ناودانی و نبشی در عمده مبادی فروش ثبات قیمت داشتند.

قیمت قوطی پروفیل نیز عمدتا ثابت اعلام شد اما در چند کارخانه کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی داشت و چند کارخانه هم بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان افزایشی بود. قیمت لوله داربستی، گازی، مانیسمان و انواع لوله‌ها نیز تقریبا در کلیه شرکت‌ها تغییر قیمت نداشت.

انواع ورق سرد و گرم نیز نوسانات متعددی داشتند به این صورت که قیمت روز ورق گالوانیزه و روغنی بین ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ تومان اصلاح شد و قیمت ورق رنگی ثابت اعلام شد. قیمت روز ورق سیاه هم عمدتا ثابت بود اما ورق آهن فولاد مبارکه در برخی ضخامت‌ها بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ تومان اصلاح داشت.

یکی از علل اصلاح نسبی قیمت‌ها و فروکش کردن تب و تاب التهابی اکثر بازارهای مالی مانور تبلیغاتی رئیس کل بانک مرکزی بود که آقای بازار را برآن داشت تا زمان اجرایی شدن برنامه‌های بازارساز برای کنترل نرخ ارز، دست به عمل خاصی نزند اما براساس تجربه تأثیر این حرفها و وعده‌ها چندان طول نمی‌کشد و آقای بازار دوباره راه خود را در پیش خواهد گرفت.

همانطور که در تحلیل‌های پیشین نیز بیان شد درحال حاضر بازار آهن دچار ضعف شدید تقاضا است که از دو حالت خارج نیست، خریدار یا پیش از این نوسانات خرید خود را انجام داده و پتانسیل تقاضای بازار تخلیه شده یا ترجیح مشتری فعلا بر این است که عقب‌نشینی کرده و منتظر اصلاح قیمت‌ها باشد.

روز گذشته با قرار گرفتن نرخ دلار در مسیر اصلاح سیر صعودی نرخ آهن نیز متوقف شد و بسیاری از محصولات بورسی با تخفیف همراه بود. طوری که قیمت میلگرد آجدار استاندارد حدود ۲۰ هزار و ۵۵۰ تومان گزارش شد اما گویا نرخ واقعی پیشنهاد شده کمتر از نرخ اعلامی بود. همچنین قیمت کف میلگرد بورسی روز گذشته با خروج از کانال ۲۰ هزار تومانی حدود ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان گزارش شد.

همانطور که اشاره کردیم یکی از دلایل اصلی عقبگرد بازار آهن، اصلاح چشمگیر نرخ دلار بود که در پی اقدامات مهارکننده رئیس کل بانک مرکزی رخ داد، مضاف بر آن می‌توان به برگشت اروپا از موضع خود در زمینه قرار گرفتن نام سپاه در لیست سیاه نیز اشاره کرد که در اصلاح و ثبات نسبی قیمت‌ها مؤثر واقع شد.

البته نمود روند اصلاحی نرخ دلار را می‌توان در معاملات بورس کالای امروز نیز مشاهده کرد. گزارش‌ها از میزان عرضه محصولات در بورس کالا حاکی است که حجم محصولات عرضه امروز افزایشی بوده است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار آهن در تنگنای بلاتکلیفی

به عنوان مثال حجم میلگرد عرضه شده حدود ۱۶۰ هزار و ۱۷۸ تن اعلام شد که نسبت به آخرین عرضه حدود ۴۲ درصد افزایش دارد و نرخ آن نیز حدود ۱۸ هزار و ۶۵۳ تومان برآورد شد. تیرآهن نیز حدود ۲۶ هزار و ۶۷۱ تن عرضه شد که نرخ پایه آن ۱۸ هزار و ۷۷۴ تومان تعیین شد که بیانگر کاهش ۲/۳ درصدی نرخ آن در مقایسه با آخرین عرضه است.

براساس شواهد بیشترین استقبال از محصولات اعتباری بورس کالا است و گویا اگر کسی قصد خرید نقدی داشته باشد بهتر است در خارج از بورس محصول را تهیه کند درواقع تقاضا روی محصول نقدی تقریبا صفر اعلام می‌شود.

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی