التهاب بازار میلگرد تا هفته آینده رفع می‌شود/ کاهش ۹ درصدی تورم

0
(0)

التهاب بازار میلگرد تا هفته آینده رفع می‌شود/ کاهش ۹ درصدی تورم

🔹وزیر صمت از وضع عوارض بر صادرات میلگرد در ستاد تنظیم بازار و کاهش قیمت آن در بازار تا هفته آینده خبر داد.

🔹به گزارش خبرنگار مهر، سید رضا فاطمی‌امین در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران گفت: تورم بیماری مزمن و دامنه‌دار اقتصاد ۵۰ ساله ایران است اما در ۵۰ سال اخیر در سه مقطع تورم‌های بسیار بالا داشتیم؛ یکی سال ۷۳ و ۷۴ بود که تورم به ۳۹ و حتی ۴۵ درصد رسید اما سال‌های قبل و بعد از آن تورم کاهش یافت.

🔹وی ادامه داد: مورد دوم سال‌های ۹۱ و ۹۲ بود که تورم به ۳۵ درصد رسید ولی باز هم سال‌های قبل و بعد از آن تورم کاهش یافت اما در چهار سال اخیر بی‌سابقه است که در طول چهار سال تورم بالای ۳۰ درصد داشته باشیم یعنی از ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰.

🔹فاطمی‌امین خاطرنشان کرد: در تحلیل تورم گفته می‌شود که سه عامل در ایجاد تورم مؤثر است؛ یکی نقدینگی که باید آن را مدیریت کنیم، دوم قیمت‌های خارجی که از طریق نرخ ارز به اقتصاد کشور تحمیل می‌شود و سوم تولید؛ هر چه تولید بیشتر شود، تورم کمتر خواهد شد.

🔹وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در بیش از ۶ ماه اخیر تمرکز ما در این وزارتخانه بر اصلاح ساختار بازار بوده البته به دنبال افزایش تولید هم بودیم.

🔹فاطمی‌امین تأکید کرد: یکی از اقداماتی که می‌تواند در کنترل قیمت‌ها در بازار مؤثر باشد، کنترل قیمت کالاهای پایه مانند سیمان و فولاد است. اگر بتوانیم موارد اثرگذار در قیمت تمام شده کالا مانند مواد اولیه مثل فولاد، ورق، آلومینیوم، مس، محصولات پتروشیمی و … را مدیریت کنیم، مواد اولیه ارزان‌تر به دست تولیدکننده می‌رسد و قیمت‌ها کنترل می‌شود.

🔹وی یادآور شد: اگرچه در روزهای اخیر به لحاظ درگیری‌های روسیه با اوکراین، قیمت مواد اولیه افزایش یافته که سبب افزایش نرخ میلگرد شده، اما راه‌حل کنترل قیمت میلگرد، اعمال عوارض بر صادرات است؛ مراحل آن در ستاد تنظیم بازار به پایان رسیده و هفته آینده ابلاغ خواهد شد که به مرور به رفع التهاب بازار میلگرد منجر می‌شود.

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی