مصائب کمبود گاز در صنایع فولادی

0
(0)

آهن پرایس: روز گذشته اگرچه در برخی حوزه‌ها نوسانات افزایشی گزارش شد اما بسیاری از زیرمجموعه‌های بازار آهن با ثبات قیمت همراه بودند همچنین بسیار از مبادی فروش به اصلاح قیمت روز آهن آلات اقدام کردند و شاهد تخفیفات چشمگیری در برخی کارخانه‌ها بودیم.

بازار ارز برخلاف بازار آهن روند افزایشی داشت و قیمت دلار تا مرز کانال ۴۲ هزار تومان بالا رفت؛ طوری که هر دلار پایان روز گذشته در بازار آزاد حدود ۴۱ هزار و ۹۵۰ تومان مبادله شد.

تحلیل روزانه بازار آهن و فولاد

بازار میلگرد روز گذشته در بسیاری از شرکت‌ها با کاهش قیمت ۱۰۰ الی ۴۰۰ تومانی همراه بود و بسیاری از بنگاه‌ها با تخفیفات چشمگیری محصولات خود را عرضه کردند؛ اما در این میان قیمت میلگرد ظفربناب حدود ۱۰۰ تومان افزایش داشت. کف نرخ پیشنهادی میلگرد آجدار در بازار حدود ۱۹ هزار و ۱۰۰ الی ۱۹ هزار و ۲۵۰ تومان برآورد شد.

قیمت ورق سیاه در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شد اما ورق آهن فولاد مبارکه در برخی ضخامت‌ها با افزایش ۳۰۰ تومانی همراه بود؛ کارخانه کاویان هم با کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی اعلام قیمت کرد. قیمت ورق گالوانیزه هم نسبتا ثابت اعلام شد اما ورق‌های روغنی و رنگی در کنار ثبات قیمت، افزایش قیمت هم داشتند.

قیمت روز تیرآهن نیز مانند سایر محصولات فولادی با ثبات قیمت همراه بود اگرچه برخی سایزهای ذوب آهن اصفهان و ظفربناب افزایش ۲۰ الی ۱۰۰ هزار تومانی داشتند، شماری از کارخانه‌ها هم قیمت محصولات خود را اصلاح کردند. قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی نیز عمدتا ثابت اعلام شد اما کاهش ۱۰۰ الی ۴۰۰ تومانی هم در چند کارخانه مشهود بود.

قیمت لوله داربستی، مبلی،گازی و سایر لوله‌ها همچنان با افزایش ۳۰۰ الی ۵۰۰ تومانی همراه بودند. قیمت روز قوطی پروفیل نیز در عمده مبادی فروش افزایش ۳۰۰ الی ۵۰۰ تومانی داشت اما ثبات قیمت هم در برخی بخش‌ها مشاهده شد.

گزاش‌ها از بورس کالا حاکی است که امروز حدود ۱۳۸ هزار و ۶۳۷ تن ورق رنگی، تیرآهن، میلگرد، ناودانی و نبشی عرضه می‌شود. از این میزان حدود ۱۱۲ هزار و ۶۳۷ تن به میلگرد اختصاص دارد، نرخ میلگرد بورسی ۱۸ هزار و ۱۴۲ تومان در نظر گرفته شده که بیانگر افزایش ۳/۶ درصدی قیمت این محصول در مقایسه با آخرین عرضه؛ اما حجم عرضه این دوره حدود ۳۹ درصد کاهش داشته است.

در معاملات روز گذشته هم حدود ۸۹ هزار و ۱۶۰ تن شمش بلوم عرضه شد که حدود ۷۵ هزار و ۸۴۰ تن از آن معامله شد. نرخ میانگین این محصول هم ۱۵ هزار و ۸۶۸ تومان برآورد شد که بیانگر افزایش ۰/۶ درصدی نرخ پایه این محصول است. از ۷۲ هزار تن تختال C هم کل محصول به فروش رسید که بیانگر افزایش ۶/۳ درصدی نرخ این محصول است.

براساس گزارش‌های منتشر شده نرخ مواد اولیه جهانی هم در شرف سال نو چینی روند کاهشی پیدا کرد. طبق آمار در دهه اول ماه ژانویه تولید فولاد نهایی با کاهش ۳ درصدی همراه بود. این درحالی است که سنگ آهن موجود در انبار حدود ۱۴ درصد افزایش داشته است اما با این حال ظاهرا فولادسازان چینی پیش از آغاز تعطیلات سال نو از ذخیره‌سازی مواد اولیه دست کشیدند به همین دلیل با کاهش تقاضا این محصول هم با کاهش قیمت مواجه شد.

تبعات قطعی گاز در زنجیره فولاد

نادر سلیمانی عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تبعات کمبود انرژی و قطعی گاز صنایع فولادی را یادآور شد و اظهار کرد: چالش تأمین انرژی در چندسال اخیر دامن اغلب صنایع کشور را گرفته و هر سال در بازه زمانی مشخصی با کمبود گاز و برق مواجه هستند.

سلیمانی در ادامه افزود: قطعی انرژی تعطیلی کامل برخی از واحدهای تولیدی را در پی داشته است به عنوان مثال مدتی است تولید مجتمع فولاد خراسان متوقف شده و از گندله‌سازی تا نورد و فولادسازی در این واحد متوقف شده است.

وی بیان کرد: از آنجایی که درحال حاضر شاهد کاهش قیمت‌های جهانی هستیم، از تولید ۳۰ میلیون تنی فولاد، می‌توانیم حدود ۱۵ میلیارد دلار درآمد داشته باشیم. اگر میزان مصرف سرانه را حدود ۲۰۰ کیلوگرم در نظر بگیریم، حدود ۱۶ میلیون تن در داخل مصرف می‌شود پس با این حال حدود ۱۴ الی ۱۵ میلیون تن نیز صادر می‌شود.

در همین راستا سیف الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اظهار کرد: بر اساس آمار حدود ۵ میلیون متر مکعب از گاز صنایع فولادی قطع شده است، به طوری که برخی از کارخانه‌ها به طور کامل تعطیل و برخی نیز درحالت نیمه‌تعطیل قرار دارند.

وی در ادامه افزود: سهمیه گاز فولادسازان درحالی به ۱۵ میلیون متر مکعب رسیده است که بنا بود روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب برای کارخانه‌ها در نظر گرفته شده بود. گویا به تازگی نیز سهیمه این بخش‌ها به ۱۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

امیری یادآور شد: از آنجایی که موجودی انبار محصولات اولیه تکمیل است، در این بخش تولید آسیب کمبود گاز هنوز مشهود نیست. وی افزود: در زمینه شمش کمبود تولید نداریم، حتی در برخی محصولات مانند میلگرد مازاد هم مشاهده می‌شود؛ اما در زمینه تولید آهن اسفنجی کمبود داریم و ممکن است کاهش تولید بیشتر هم شود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: تقاضای مصرفی روی گردان از بازار آهن

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت درباره عدم عرضه آهن اسفنجی در دو هفته گذشته اظهار کرد: قطعی گاز و کمبود تولید این محصول از اصلی‌ترین دلایل عدم عرضه این محصول در بورس کالا بود. درصورتی که این محصول در بورس عرضه می‌شود به دلیل حجم کم با تقاضای زیادی مواجه می‌شد که این امر افزایش قیمت آهن اسفنجی را رقم می‌زد.

وی در پایان بیان کرد: کمبود گاز و نوسانات بازار ارز و اثرات روانی این عوامل بر نرخ محصولات فولادی اثرگذار است از همین رو همسویی این عوامل به رشد قیمت محصولات منجر خواهد شد.

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی