مزیت صادرات فولاد ایران به صفر رسیده است/ بهترین استراتژی در زمان ریزش قیمت‌ها در بازار جهانی

0
(0)

🔻رسول جوکار مدیر فروش خارجی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در گفت‌وگو با چیلان در خصوص مهم‌ترین مشکلات حال حاضر این شرکت در حوزه صادرات گفت: متأسفانه ما دوران اوج فروش خود را با تصمیمات یک‌‌شبه‌ای نظیر مصوبه عوارض صادراتی از دست دادیم و اکنون در بدترین شرایط فروش در بخش صادراتی هستیم که با دامپینگ روسیه نیز همزمان شده است. این موضوع صادرکنندگان ایرانی را با ضرر بسیار مواجه ساخته است.

🔻 رسول جوکار به عنوان پیشنهادی برای گذر از بحران ایجاد شده در حوزه صادرات و بازارهای خارجی گفت: بهترین استراتژی که کشور ما می‌تواند داشته باشد این است که شرکت‌های فولادی در بحث قیمت‌دهی به مشتریان خارجی به یک هم‌بستگی برسند. به علاوه نباید بحث مصوبه‌ عوارض صادراتی و چنین تصمیمات یک ‌شبه‌ای را داشته باشیم.

🔻مدیر فروش خارجی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو افزود: در حال حاضر به نظر من مزیت صادراتی در حوزه بازار ایران به صفر رسیده است. شرکت‌هایی که فعلاً قصد فعالیت صاداتی ندارند و می‌خواهند برای انتهای ماه آگوست و ماه سپتامبر دپو انجام دهند، باید تنها با صبر، بازار را رصد کنند؛ پیش‌بینی می‌کنم که بازار رشد ۵ تا ۱۰ درصدی را در آینده تجربه خواهد کرد. اعتقاد من این است که قیمت‌های فعلی برای شرکت‌هایی که جویای ارز هستند، به صرفه نیست.

🔻وی گفت: هزینه تمام شده شمش در شرکت ما -با توجه به دراختیار داشتن یک زنجیره کامل- بین ده تا دوازده هزار تومان به ازای هر کیلو است اما شرکت‌هایی که آهن اسفنجی خریداری می‌کنند، در صورت صادرات عملاً زیان می‌کنند. با این شرایط، فروش صادراتی هیچ‌معنایی برای ما ندارد.

🔻جوکار ادامه داد: بازار چین یک تعطیلی موقت را به دلیل همه‌گیری کرونا تجربه کرده است که همین موضوع باعث انباشت تقاضا در این کشور شده است. پیش‌بینی من این است که از اواخر تابستان این تقاضاهای انباشت شده دوباره جریان خواهد یافت. این جریان سینوسی همواره در بازار وجود داشته است؛ باید توجه داشت که عدم فروش در شرایط نامناسب باعث این نمی‌شود که یک شرکت از صادرات خود عقب بماند و گاهی در این شرایط دپو کردن می‌تواند کمک‌کننده هم باشد. در این بین، بازار روسیه نیز کم کم به سمت تولید کمتر حرکت می‌کند و احتمالا در معاملات خود با مشکل مواجه شود که این موضوع تأثیر دامپینگ ایجاد شده توسط فولادسازان روس را کمتر خواهد کرد…

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی