عوامل افزایش قیمت آهن در آذرماه

0
(0)

تحلیل نوسانات بازار آهن

آخرین روز هفته اکثر کارخانه‌ها قیمت‌ میلگرد آجدار را ثابت اعلام کردند اما در این بین نوسان افزایشی در برخی شرکت‌ها مشهود بود که حدود ۵۰ الی ۱۵۰ تومان برآورد شد. قیمت نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی نیز در عمده شرکت‌ها ثابت بود.

قیمت تیرآهن در بخش شاخه‌فروشی دارای نوسانات متعددی بود و در بیشتر بخش‌ها افزایش ۲۰ الی ۸۰ هزار تومانی داشت و برخی از کارخانه‌ها نیز ثبات قیمت داشتند. قیمت لوله داربستی، صنعتی، گازی و … نیز همچنان ثابت اعلام می‌شد؛ قیمت قوطی آهن نیز به همین منوال بود و غالبا ثابت اعلام شد.

در دو هفته اخیر بازارهای جهانی رشد مثبتی را تجربه کرده‌اند به طوری که قیمت سنگ آهن به ۱۱۲ دلار رسید و نرخ شمش CIS هم رو به افزایش بود. همچنین افزایش نرخ ارز که بخشی از آن ناشی از تنش‌های سیاسی است نیز در این مدت قابل توجه بود که مجموع این عوامل زمینه‌ساز ایجاد موج ریزی از افزایش قیمت به ویژه در بازار میلگرد خواهد بود.

باید در نظر داشته باشیم که افزایش ۱۰ درصدی نرخ دلار علاوه‌بر رشد انتظارات تورمی، افزایش هزینه‌های تولید را نیز در بر خواهد داشت؛ به همه این فاکتورها می‌توان قطعی گاز و تأثیر آن را نیز در بازار اضافه کرد. البته باید دقت داشت که چنین شرایطی الزاما به معنی رونق در بازار آهن نیست و تنها قیمت آهن افزایش خواهد یافت، به عبارتی بازار همچنان در فاز رکود باقی خواهد ماند.
طبق برآورد کلی از اوضاع بازار آهن و فولاد، به‌رغم تمام نوساناتی که در این بازار رخ می‌دهد یکی از چالش‌های آن کمبود تقاضای مصرفی است؛ اما به طور کلی ریسک‌ها و چالش‌هایی که درحال حاضر بازار آهن با آن دست و پنجه نرم می‌کند شامل موارد زیر است که مانع از کاهش قیمت آهن و فولاد می‌شود:

  • هزینه تولید
  • اوراق اعتباری
  • التهابات دلاری
  • کمبود انرژی
  • مکانیزم کشف قیمت در بورس کالا
  • ادامه اعتراضات و محدودیت اینترنت
  • مشکل حمل‌ونقل و تشدید قاچاق گازوئیل

گفتنی است در پی مشکلات گازی صنعت فولاد در فصل زمستان شاهد کاهش تولید برخی محصولات هستیم؛ به عنوان نمونه کمبود انرژی به کاهش تولید آهن اسفنجی و به ‌تبع آن کاهش تولید شمش منجر شده است.

 به طوری که این کمبود به افزایش قیمت رقابتی این محصول در بورس کالا منتهی شده و تولیدکنندگان شمش، مواد اولیه خود را با قیمت بالاتری از بورس تهیه می‌کنند. به عبارتی می‌توان گفت کمبود آهن اسفنجی و کاهش حجم عرضه این محصول در بورس کالا از کمبود گاز نشأت می‌گیرد.

همچنین از آنجایی که آهن اسفنجی مواد اولیه ساخت محصولات فولادی به شمار می‌رود از همین رو کمبود در این حوزه کل زنجیره فولادی را دچار چالش خواهد کرد؛ بنابراین بخشی از تأمین فولاد که توسط خصوصی‌ها انجام می‌شود کمبود انرژی در این واحدها، زنجیره تأمین را با چالش‌ مواجه خواهد کرد.

از طرف دیگر تولید محصولات نهایی که عمدتا توسط خصولتی‌ها انجام می‌شود، آهن اسفنجی مورد نیاز خود را در زنجیره تولیدشان دارند و با عرضه محصولات خود در بورس کالا نیاز بازار داخلی را تأمین کرده و از بروز التهاب ناشی از کمبود محصولات نهایی ممانعت می‌کنند؛ اگرچه کمبود انرژی و مواد اولیه به طور مقطعی و فصلی است اما بیشترین کمبود را بخش‌های خصوصی تحمل خواهند کرد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: افزایش ۶ درصدی مصرف گاز

گزارش‌ها حاکی است که امروز حدود ۲ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۳۴۸ تن شمش بلوم، میلگرد ساده و کلاف، ناودانی، تیرآهن، آهن اسفنجی و … در بورس کالا عرضه می‌شود. از این میزان حدود ۵۴ هزار و ۸۰۰ تن به شمش بلوم اختصاص دارد. قیمت این محصول ۱۵ هزار و ۴۱۶ تومان تعیین شده و گویا در مقایسه با آخرین عرضه، حجم آن ۲۷ درصد کاهش داشته است.

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی