افزایش ناگهانی قیمت حمل و نقل، واحدهای تولیدی فولادی را به تعطیلی می‌کشاند

0
(0)

🔸اباذر براری، دبیرانجمن نوردکاران فولادی ایران:

🔹قیمت محصولات فولادی از افزایش قیمت حمل و نقل تأثیر خواهد گرفت و اگر هزینه حمل در یک زنجیره کالایی افزایش یابد طبعا برقیمت تمام شده محصولات اثر خواهد گذاشت.

🔹اغلب دارندگان وسایل حمل و نقل باربری از افزایش قیمت روغن، لاستیک، لوازم یدکی خود گله دارند و طبیعی است افزایش قیمت هزینه‌های جانبی بر هزینه تولید و محصولات نهایی فولاد و سایر محصولات نیز اثرخواهد گذاشت.

🔹سیستم‌های حمل ونقل جهانی عمدتا به موضوع افزایش قیمت حمل و نقل حساسیت زیادی دارند و با کوچک‌ترین افزایش قیمت، اعتصاب‌های گسترده‌ای در اروپا و دیگر کشورها رخ می‌دهد و مقاومت زیادی درمقابل این افزایش قیمت‌ها صورت می‌گیرد چون تاثیرافزایش قیمت حمل و نقل لحظه‌ای و آنی برقیمت های تولید اثر می‌گذارد و این هزینه‌ها به شدت در قیمت تولید اثرگذار است.

🔹افزایش قیمت حمل و نقل به حدی در هزینه تمام شده محصولات اثرگذار است که بسیاری از تولیدکنندگان از توقف فعالیت واحدهای تولیدی خود و اینکه قصد ندارند به تولید محصولات خود ادامه دهند، سخن می‌گویند زیرا هزینه حمل محصولات فولادی کیلویی 500 تومان ولی سود محصولات تولیدی کیلویی 200 تومن است که این معادله اصلا قابل حل نیست.

🔹حداکثر سرمایه‌ای که مالک وسیله نقلیه برای آن هزینه کرده رقمی حدود سه تا 4 میلیارد تومان است، ولی یک کارخانه و واحد تولیدکننده فولاد حداکثر خواب سرمایه‌اش حدود 30 تا 40 میلیارد تومان است و جذب حداقلی سود برای این حجم از سرمایه‌گذاری منطقی نیست لذا افزایش قیمت حمل و نقل تبعات سنگینی بر این مجموعه عوامل خواهد گذاشت و قیمت محصولات تولیدی را افزایش زیادی خواهد داد که البته نادرست و غیرمنطقی است.

🔹افزایش قیمت حمل و نقل باید به طور قطعی در کنار موضوعات تولید مدیریت شود و پیشنهادهای ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شود که بتواند هزینه تولید به شکلی اساسی مدیریت شود تا هم تولیدکنندگان و هم مردم و مصرف‌کنندگان ضرر کمتری از افزایش قیمت‌ها داشته باشند و اهداف دولت هم محقق شود.

🔹انجمن نوردکاران فولادی ایران در نامه‌هایی به وزارت صمت اعلام کرده است اگر حمایت درست و منطقی در عرضه محصولات از صنعت نورد کشور شود تولیدکنندگان خواهند توانست دولت را در ساخت مسکن و تأمین آهن و فولاد کمک کند و چنانچه سیاست‌های تصویبی دولت به همین نحوادامه یابد، واحدهای تولیدی نوردکاران یک به یک ازبین خواهد رفت و تعطیلی واحدها و توقف فعالیت آنان اجتناب ناپذیر است.

0 / 5. 0

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی